ДРІБНА МОТОРИКА
Що це за штука така, дрібна моторика? Так називається злагоджена й уміла робота наших пальців. Вона тому і називається дрібною, що пальці змушені виконувати складні та тонкі рухи.
Ще в II столітті до нашої ери в Китаї було відомо про вплив дій руками на розвиток головного мозку людини. Китайці стверджували, що вправи за участю рук і пальців гармонізують тіло та розум, позитивно впливають на діяльність мозку. На кистях рук розташовано безліч рефлекторних точок, від яких ідуть імпульси в центральну нервову систему.
Масажуючи певні точки, можна впливати на внутрішні органи, які із цими точками пов’язані. Так, масаж великого пальця підвищує активність головного мозку. Вказівний палець пов’язаний зі шлунком, середній — із кишечником. Масаж безіменного пальця позитивно позначається на роботі печінки та нирок, а мізинця — на роботі серця.
Тобто, чим краще розвинені дрібні рухи пальців, тим гармонійніше розвивається людина. А ще виявлений прямий зв’язок розвитку дрібних рухів руки з розвитком мовлення. Все дуже просто: чим більше Ви будете працювати із малям ручками, тим швидше і краще він почне говорити, тим правильнішим буде його мовлення.
Маля народжується, і його пальчики ще майже нічого не вміють. Вони не слухаються, роблять, що хочуть. Мами розповідають дітям віршики про «Сороку-ворону» не тільки для загального розвитку, але й для того, щоб пальчики тренувати. Адже дуже непросто «варити кашку» або загинати неслухняні пальчики. До одного року малюк ще не в змозі виконати такі вправи самостійно. Отут необхідна допомога дорослого!
Для більш дорослих малят гарним тренуванням пальчиків є простий пластилін або солоне тісто. Поки малюк ще не вміє ліпити ведмедиків і зайчиків, він може просто м’яти тісто в руках, відривати від нього невеликі шматочки. У цей час саме і відбувається масаж точок на кінчиках пальців. Такі міні-вправи можна робити вже в рік—півтора.
Різноманітні мозаїки теж стимулюють розвиток моторики. Тільки, обираючи мозаїки, обов’язково дотримуйтеся принципу: «Чим молодшою є дитина, тим крупнішими мають бути деталі». Можна дати малюкові коробку із великими ґудзиками та попросити розкласти їх за кольорами. Така гра теж буде йому до смаку.
Коли малюк трохи підросте, Ви можете сміливо давати йому олівці, фарби, вугіллячка або крейди. Будь-яке малювання теж сприяє розвитку дрібних м’язів руки. Якщо Ви бачите, що дитині складно тримати в руках олівець, вона ніяково тримає ложку, ніяк не може навчитися шнурувати шнурки на черевиках, це означає, що Вам слід займатися з нею більше. Є спеціальні вправи для розвитку м’язів руки — пальчикова гімнастика. Як правило, всі ці вправи супроводжуються легкими, веселими віршами, тому вмовити дитину позайматися такою цікавою справою, зазвичай не є проблемою.
Як розвивати дрібну моторику?
- Займайтеся з малюком «Пальчиковою гімнастикою» із найперших
місяців його життя. - Дитині повинні бути доступні пазли, мозаїки, конструктори (до 3-х
років звертайте увагу, щоб вони не містили дуже дрібних деталей). - Ліпіть із малям із пластиліну, солоного тіста.
- Малювання й розфарбовування так само гарно розвивають дрібну
моторику.