Дрібна моторика |

Дрібна моторика

ДРІБНА МОТОРИКА

Що це за штука така, дрібна моторика? Так називається злагоджена й уміла робота наших пальців. Вона тому і називається дрібною, що пальці змушені виконувати складні та тонкі рухи.

Ще в II столітті до нашої ери в Китаї було відомо про вплив дій руками на розвиток головного мозку людини. Китайці стверджували, що вправи за участю рук і пальців гармонізують тіло та розум, позитивно впливають на діяльність мозку. На кистях рук розташовано безліч рефлекторних точок, від яких ідуть імпульси в центральну нервову систему.

Масажуючи певні точки, можна впливати на внутрішні органи, які із цими точками пов’яза­ні. Так, масаж великого пальця підвищує активність головного мозку. Вказівний палець пов’язаний зі шлунком, середній — із кишечником. Масаж безіменного пальця позитивно позначається на роботі печінки та нирок, а мізинця — на роботі серця.

Тобто, чим краще розвинені дрібні рухи пальців, тим гармонійніше розвивається людина. А ще виявлений прямий зв’язок розвитку дрібних рухів руки з розвитком мовлення. Все дуже просто: чим більше Ви будете працювати із малям ручками, тим швидше і краще він почне говорити, тим правильнішим буде його мовлення.

Маля народжується, і його пальчики ще майже нічого не вміють. Вони не слухаються, роблять, що хочуть. Мами розповідають дітям вір­шики про «Сороку-ворону» не тільки для загального розвитку, але й для того, щоб пальчики тренувати. Адже дуже непросто «варити кашку» або загинати неслухняні пальчики. До одного року малюк ще не в змозі виконати такі вправи самостійно. Отут необхідна допомога дорослого!

Для більш дорослих малят гар­ним тренуванням пальчиків є про­стий пластилін або солоне тісто. Поки малюк ще не вміє ліпити ведмедиків і зайчиків, він може просто м’яти тісто в руках, відривати від нього невеликі шматочки. У цей час саме і відбуваєть­ся масаж точок на кінчиках пальців. Такі міні-вправи можна робити вже в рік—півтора.

Різноманітні мозаїки теж сти­мулюють розвиток моторики. Тіль­ки, обираючи мозаїки, обов’язково дотримуйтеся принципу: «Чим мо­лодшою є дитина, тим крупнішими мають бути деталі». Можна дати ма­люкові коробку із великими ґудзи­ками та попросити розкласти їх за кольорами. Така гра теж буде йому до смаку.

Коли малюк трохи підросте, Ви можете сміливо давати йому олівці, фарби, вугіллячка або крейди. Будь-яке малювання теж сприяє розвитку дрібних м’язів руки. Якщо Ви бачите, що дитині складно тримати в руках олівець, вона ніяково тримає ложку, ніяк не може навчитися шнурувати шнурки на черевиках, це означає, що Вам слід займатися з нею більше. Є спеціальні вправи для розвитку м’язів руки — пальчикова гімнастика. Як правило, всі ці вправи супрово­джуються легкими, веселими віршами, тому вмовити дитину позайматися такою цікавою справою, зазвичай не є проблемою.

Як розвивати дрібну моторику?

• Займайтеся з малюком «Пальчиковою гімнастикою» із найперших
    місяців його життя.
  • Дитині повинні бути доступні пазли, мозаїки, конструктори (до 3-х
    років звертайте увагу, щоб вони не містили дуже дрібних деталей).
  • Ліпіть із малям із пластиліну, солоного тіста.
  • Малювання й розфарбовування так само гарно розвивають дрібну
    моторику.