Узагальнені результати анкетування батьків щодо організації харчування |


Узагальнені результати анкетування батьків щодо організації харчування

Узагальнені результати анкетування батьків
щодо організації харчування у
Сумському ДНЗ №3 «Калинка»

 

Протягом 23-24 лютого 2021 року адміністрацією дошкільного закладу вивчалося питання організації дитячого  харчування шляхом проведення анкетування. До опитувальника входили питання щодо улюблених та корисних страв, раціонального режиму харчування та збалансованості раціону дітей як вдома, так і в закладі освіти, а  також  питання щодо думки батьків про якість харчування дітей у закладі та їх рекомендації по його покращенню. Прикро, що лише 65,6 % батьків взяло участь у анкетуванні: опитувальник опрацювали 107 респондентів з 163.

За результатами анкети стало відомо, що денним меню у дошкільному закладі щоденно цікавиться 56% батьків (60 осіб), а 44% (47 осіб) –  інколи. Для переважної більшості батьків – 91% (97 родин) – джерелом інформування про денний раціон дітей є щоденне меню, що вивішується біля усіх вхідних дверей у дошкільний заклад; з них же 3 особи (3%)  цікавляться, чим харчуватиметься дитина в ДНЗ, з сайту дошкільного закладу. 9% (10 осіб) батьків денне меню дізнається від вихователя.

Анкетування дало зрозуміти, що працівникам закладу більше уваги  слід приділити  формуванню у батьків поняття організації збалансованого і раціонального харчування: хоч поняття «натуральні норми харчування» знайоме 69 % батьків (74 особи), про денні норми харчування в залежності від віку дитини знають лише 45 % батьків (48 чол.), чули про них – 39% (42 батька), потребують консультації 17 % (16 батьків).

Трьохразовий режим харчування вважають достатнім для забезпечення  75 – 80% добової потреби малят у харчових речовинах та енергії   87 батьків (81,1% опитаних). Натомість, 18 батьків (17%) пропонують запровадити 4-разове харчування в ДНЗ, а 2 мами (1,9%) – навіть 5-разове. Деякі батьки вважають за доцільне ввести перекуси між основними прийомами їжі – 29%  (31 особа), хоча більшість – 48% (51 батько) не вбачають користі у таких перекусах. Затруднились відповісти на це запитання 23% батьківського загалу (25 осіб).

Повністю задоволені харчуванням дитини у дошкільному закладі 44 % батьківського загалу (46 осіб), скоріше задоволені, ніж ні – 37% (40 чол.),  скоріше незадоволені – 9,1 %  (10 батьків), зовсім не задоволені  – 0,8 % (1 чол.), важко відповісти 10 особам (9,1 %).

За спостереженнями батьків, із задоволенням у дошкільному закладі харчується 56 % дітей (60 малят), 9% батьків говорять про те, що їхнім дітям (10 осіб) не подобаються страви з меню дитсадка, 35% (37 чол.) батьків не знають відповіді на це запитання.

Май­же завжди харчова поведінка дитини визна­чається харчовими уподобаннями та культурою її батьків. Відмінності у режимі харчування дитини та складі раціону в умовах дошкільного закладу та вдома зумовлюють відмову дітей від певних страв, що готуються в дитсадку. Так, на запитання  «Від яких страв, що готуються в ДНЗ, Ваша дитина категорично відмовляється», батьки як відповідь називали: «борщ, капусняк, розсольник, молочні супи, вінегрет, запіканки, страви з риби, овочеві салати, буряк», навіть  «картопляне пюре». Дехто з батьків  (2 особи) вказали, що дитина в садочку відмовляється від усіх страв, при цьому зазначивши, що «вдома така ж ситуація».

А якщо харчування дітей вдома доповнює раціон дошкільного закладу, то дітям, як показало опитування, подобаються практично всі страви з меню дитсадка, а особливо подобаються такі страви як сирники, ліниві вареники, запіканки, випічка, супи (особливо гороховий суп з сухариками та суп з галушками), каші, молочні супи, м’ясні вироби (котлети, курячий шніцель, печінкові оладки, тефтелі), рибні котлети, картопляне пюре. Деякі діти просять батьків приготувати страви, «як у садочку»: запіканки, сирники, зрази, бурячник, «білий рулетик» (рулет з курячого м’яса), «чорну котлетку» (котлета з гов’ядини), «чарівний суп» (??).

Улюбленими домашніми стравами дітей батьки  називали і такі страви, які готують в дошкільному закладі доволі часто (борщ, супи, м’ясні битки, каші гречана та вівсяна, запіканки, млинці), і ті, які готуються зрідка або ж взагалі заборонено в дитячому харчуванні дитсадків (спагетті з сиром, сосиски, картопля смажена, пельмені, піца, окрошка, олів’є, бісквіт зі сметанним кремом).

Відповідаючи на запитання «Які б страви Ви запропонували б додати до дитячого меню в дитсадку?», батьки пропонували фруктове та молочне желе, овочеві запіканки, омлет з овочами, м’ясо по-французьки, солодкі каші зі свіжими фруктами та горіхами, фруктові салати, йогурти, а дехто ввів би в меню «пельмені і шашлички».

Відрадно, що 23 % батьків вказали, що у їхніх дітей немає страв, які вони категорично відмовляються вживати в ДНЗ, а 55% батьків вважають меню дитсадка таким, яке повністю задовольняє смакові уподобання їх дітей.

Неоднозначним виявилося запитання «Чи приділяєте Ви увагу формуванню культурно-гігієнічних навичок у дитини?», на яке 86% батьків (92 чоловіка) дали стверджувальну відповідь,  11% батьків (12 осіб) лише частково формують культурно-гігієнічні навички у своїх доньок та синів, а 3 особи (3%) потребують консультацію з даного питання.

Загалом, оцінюючи харчування в дошкільному закладі, за п’ятибальною шкалою (де 1-найнижчий бал, 5 – найвищий), на 5 балів оцінили організацію харчування 45,8% батьків (49 осіб), на 4 бали – 47,7 % (51 особа), на 3 бали – 4,7 % (5 батьків), на 2 бали – 1, 8% (2 батька).

Серед пропозицій щодо поліпшення якості харчування дітей у  дошкільному навчальному закладі були наступні:

  • збільшити об’єм порцій,
  • збільшити в раціоні дітей свіжі овочі та фрукти, страв з ними;
  • ввести в раціон сухофрукти та горіхи;
  • збільшити вживання кисломолочних продуктів, зокрема кефіру, ряжанки, йогуртів;
  • використовувати при складанні меню страви, розроблені Євгеном Клопотенком для шкільного харчування;
  • більше «легкої ранішньої їжі», і в той же час «більше їжі після сну, бо треба йти на гурток».

Отже, результати опитування  не лише вказали шляхи покращення харчування дітей в дошкільному закладі, а й виявили «пробіли» у роботі дошкільного закладу з батьками з питань особливостей організації збалансованого і раціонального харчування дитини взагалі, і в закладі дошкільної освіти зокрема.

 

 

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Оставить комментарий



На wordpress создание тем и шаблонов.