Правила поведінки під час пожежі: пам’ятка для батьків і дітей
Як поводитись під час пожежі?
Правила поведінки під час пожежі повинні бути відомі дітям з раннього віку. Надзвичайні ситуації становлять небезпеку для людей будь-якого віку. Діти нерідко страждають при пожежах, та відчувають сильний страх і починають ховатися від вогню у важкодоступних місцях.
Правила пожежної безпеки для дітей дошкільного віку
З якого віку дітей слід починати навчати пожежної безпеки?
Роботу по вивченню правил пожежної безпеки можна починати проводити вже з дворічними малюками. Діти в цьому віці розуміють, що таке вогонь, як він з’являється і що може сильно обпалювати.
Діти знайомлять з сірниками і запальничками, показують, як з’являється вогонь. Слід розповісти про методи поширення вогню і небезпеку, яку він несе. Дітей потрібно познайомити з предметами, що мають небезпеку, і пояснити їх призначення.
Діти роком старші більш самостійніші і кмітливі. Вони швидше схоплюють інформацію і легше її сприймають. Трирічним малюкам слід пояснити, що існують деякі обов’язки, виконувати які повинні дорослі люди. Так, запалювати газ, свічки, вмикати електроприлади і т.д. діти не повинні самостійно.
Чому виникають пожежі?
Перед тим як обговорювати, що треба робити при виникненні пожежі, потрібно пояснити дітям, чому пожежі, власне, виникають.
Розповідайте дітям, що крім сірників, є інші способи появи вогню в недозволених місцях. Нерідко пожежі виникають з технічних причин, не залежних від людини. Наприклад:
- Якщо електричні побутові прилади неправильно експлуатувати, вони можуть перегріватися і через якийсь час загоряються. Якщо до того ж прилад несправний, загоряння відбудеться швидше.
- Використання несправних електричних розеток. замикання – часта причина виникнення пожежі.
- Одноразове підключення до мережі декількох потужних електричних приладів. До них можуть відноситися електроінструменти і деякі побутові предмети техніки. Відбувається перегрів в локальній мережі, в результаті якого провода загоряються і виникає пожежа.
- Розведення вогню в неналежних умовах і без дотримання правил безпеки тягне за собою загоряння предметів які знаходяться поруч.
- Забути виключити електричні прилади, Виникає ризик загоряння. Далеко не вся техніка має функцію автоматичного відключення, тому важливо не забувати відключати усе перед виходом з дому, а також відключати від електромережі після закінчення робіт. Не можна також залишати включеною без нагляду.
- Неправильний запуск феєрверків також може стати причиною загоряння і отримання травм. Не допускайте самостійного використання дітьми святкових салютів.
Пожежна безпека для дітей: що можна і не можна робити під час пожежі
Така дисципліна, як «Пожежна безпека для дітей» викладається в дитячих садах і школах в якості факультативів та додаткових занять. На уроках дітям докладно розповідають про те, що можна робити під час пожежі, а чого неможна.
Важливо, щоб дитина засвоїла такі принципи поведінки:
- Постаратися не злякатися і згадати, що робити;
- Не намагатися гасити пожежу самій, а відразу покликати дорослих;
- При першій нагоді телефонуйте за номером 101;
- Не ховатися і не залазити в комори, під ліжка, в шафи. Якщо поруч інші діти – також не дозволяти їм робити цього.
- Покинути приміщення через головний вхід, не шукати обхідних шляхів. Якщо головний вхід далеко – знайти будь-які інші вхідні двері.
Забороніть дітям стрибати з балкона, навчіть, що потрібно вийти на балкон, закрити двері в приміщення, де сталося загоряння, і покликати на допомогу дорослих.
Правила поведінки для самих маленьких: що робити, якщо почалася пожежа
Малюків також необхідно навчити елементарним правилам і розповісти, що вони повинні робити в разі близького загоряння. Розкажіть дитині, що якщо вона відчула, що пахне димом або гаром, потрібно відразу сказати про це дорослим. Шукати джерело запаху самостійно не можна, потрібно покликати батьків або інших дорослих людей.
При появі вогню діяти потрібно також – покликати на допомогу дорослих, і навіть якщо цей вогонь був зроблений самим малюком, навчіть його не боятися зізнатися і просити допомоги. Гасити вогонь самостійно ні в якому разі не можна.
Якщо іскри стали причиною пожежі яка починається від електроприладів або розеток, не можна лити туди воду – це погіршить ситуацію.
Навчання дітей дошкільного віку пожежобезпечної поведінки
З раннього віку дітям потрібно розповідати про небезпеку пожеж і вчити їх правильно діяти в разі ближнього загоряння.
Побутова пожежна безпека: що важливо знати дітям
У побуті небезпека загоряння виходить від деяких електроприладів, побутової техніки і легкозаймистих предметів (наприклад, сірники, запальнички, свічки, аерозолі різної спрямованості).
Дітям потрібно пояснювати правила користування приладами і прибирати з доступу деякі з них. Розкажіть, що представляють собою розетки, якщо діти маленькі, користуйтеся спеціальними заглушками, щоб не допустити травм і виникнення пожеж.
Що робити дітям, якщо пожежа виникла в приміщенні (в будинку або квартирі)
У разі загоряння предметів в будинку або квартирі, дитина повинна знати, що потрібно відразу покинути житло, розповісти дорослим про те, що сталося (сусіди, перехожі) і викликати службу порятунку.
Розкажіть дітям, що якщо сталося так, що вони не можуть втекти з дому, треба намочити рушник, прикласти його до носа, щоб чад не проникав швидко в легені, і постаратися вийти на балкон. Якщо балкона немає, відкрити вікно і криком звернути на себе увагу людей.
Чого не можна робити під час пожежі ні в якому разі?
Обговоріть ці пункти з дітьми:
- Піддаватися переляку і панікувати.
- Рятувати не себе, а свої улюблені речі та іграшки.
- Намагатися побороти вогонь.
- Залазити під ліжка, столи, тумбочки, в шафи і ховатися в далеких кімнатах будинку.
- При виході з квартири в багатоповерховому будинку займати ліфт.
Пожежна безпека на вулиці
Якщо пожежа сталася на вулиці, дитина також має бути до цього готова. Загоряння сміття, сухої трави, якихось інших предметів також не повинно викликати паніку, але має викликати бажання покинути територію пожежі та повідомити про загоряння дорослим, попросити зателефонувати в службу порятунку.
Привчайте дітей прибирати за собою сміття, папір, які можуть спалахнути, а також розповідайте про шкоду підпалювання сухої трави, розведення багать самостійно і в недозволених місцях.
Як вести себе дітям, якщо ситуація критична?
Малюкам слід знати про поведінку в складних ситуаціях, коли загоряння трапляється раптово, а поширюється швидко. Дитина повинна запам’ятати, що найперше їй треба залишити місце загоряння і покликати на допомогу дорослих, не роблячи ніяких інших дій.
Порятунок життя – головне завдання в критичній ситуації.
Як бути, коли дорослих поблизу немає?
Розповідаючи дитині про те, що під час пожежі треба кликати дорослих, не забудьте сказати і про випадок, коли дорослих поруч може не виявитися. Навчіть малюка набирати номер 101, вивчіть з ним розмову з оператором.
Розкажіть, що таке паніка і як вона діє на людину, щоб при виникненні симптомів дитина зрозуміла, що з нею відбувається і спробувала взяти себе в руки.
Скажіть, що малюк якомога швидше повинен втекти на вулицю з палаючої квартири або покинути місце пожежі, якщо вона сталася поза домом..
Як бути у випадку загоряння одягу, одягненого на людину
Ця ситуація може сильно налякати дитину. Навчіть її тому, що людина яка загорілася ні в якому разі не повинна бігти – від цього полум’я посилиться. Потрібно впасти на підлогу або на землю, накинути ковдру або інші предмети одягу, щоб погасити вогонь. Коли доступ кисню припиниться, вогонь погасне.
Якщо поруч нікого немає, треба почати кататися по підлозі або по землі, збиваючи вогонь таким чином.
Робимо пам’ятку «Як вести себе при виникненні пожежі”
Пам’ятка – свого роду наочний посібник, який дозволяє дітям побачити і відчути емоції, що виникають під час пожежі. Зображення ймовірних дій, намальоване або відтворене інакше, посилить запам’ятовування основних правил і допоможе дитині в критичній ситуації.
Правила поведінки під час пожежі слід вивчати з дітьми з раннього віку. Малюки в будинку і в дитячому садку повинні отримати інформацію про небезпеку пожеж і знати, як себе вести.
Наочні посібники, інтерактивні заняття та уроки, зустрічі з представниками пожежної служби, бесіди – форми навчання можуть бути різними.
Правила поведінки під час пожежі для персоналу ДНЗ:
1. Виявлення пожежі та повідомлення:
Якщо виявили пожежу, негайно повідомте про це пожежну охорону за номером 101. Назвіть точну адресу закладу та місце виникнення пожежі.
Повідомте про пожежу керівника закладу або відповідальну особу.
Якщо виявили пожежу в приміщенні групи, повідомити про це вихователя та дітей.
2. Сигнал тривоги та евакуація:
Задіяти систему оповіщення про пожежу (якщо вона є) або подати сигнал вручну.
Організувати швидку та безпечну евакуацію всіх присутніх з будівлі.
Евакуація проводиться згідно з планом евакуації та за вказівкою відповідальної особи.
Діти повинні слідувати за вихователем до визначеного місця збору.
3. Дії під час евакуації:
Не панікувати та не бігти.
Дотримуватися маршруту евакуації та не повертатися.
Зачиняти за собою двері та вікна.
Залишаючи приміщення, зачинити за собою всі двері та вікна.
4. Після евакуації:
Перевірити наявність усіх дітей та працівників на місці збору.
Залишатися з дітьми до прибуття пожежників та представників відповідних служб.
Надати інформацію про пожежу та евакуацію прибулим пожежникам.
5. Гасіння пожежі:
Якщо є можливість, спробувати погасити пожежу за допомогою вогнегасників або інших засобів, якщо це не небезпечно для життя.
Припинити всі роботи, не пов’язані з ліквідацією пожежі.